X 2016 Wiem, po co jem – terapia zaburzeń odżywiania


Program rozwojowo-terapeutyczny „Wiem, po co jem” jest skierowany do kobiet cierpiących na coraz powszechniej występujące zaburzenia odżywiania takie jak bulimia, jedzenie kompulsywne, napady objadania się. Powstał w oparciu o terapię behawioralno-poznawczą (jedno z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych podejść psychoterapeutycznych w leczeniu tego typu zaburzeń) oraz techniki uważności i czerpie z najnowszych badań psychologicznych oraz nurtów terapeutycznych.

Cel

W trakcie programu dowiesz się, co podtrzymuje Twoje zaburzenie odżywiania i dlaczego się ono pojawiło. Nauczysz się także, jak używać strategii wypracowanych przez terapię behawioralno-poznawczą oraz technik uważności, aby przezwyciężyć swój problem.

Droga do celu

Program po pierwsze będzie wzmacniał Twoją motywację do zmian. Po drugie zaprezentuje model, na którym są oparte założenia programu. Następnie poruszy kwestię uzyskania kontroli nad jedzeniem pokazując, jak rozpoznawać niezdrowe myśli i jak je neutralizować, oraz jak radzić sobie z zachowaniami, które podtrzymują negatywne myślenie o wadze i wyglądzie. W trakcie programu zapoznasz się z nowymi sposobami rozwiązywania problemów, z którymi do tej pory usiłowałaś walczyć poprzez napadowe objadanie się. Program ułatwi także przełamanie zależności między dietą a poczuciem własnej wartości, po czym skoncentruje się na wzmocnieniu Twojego poczucia wartości i przygotowaniu do wyzwań, jakie czekają Cię w przyszłości.

Towarzyszki podróży

W programie będzie brało udział maksymalnie 10 uczestniczek zmagających się tak samo jak Ty z zaburzeniami odżywiania. Dzięki temu będziesz mogła czerpać nie tylko z własnych zasobów i z wiedzy przekazywanej przez trenerki, ale i z doświadczenia oraz mądrości życiowej innych kobiet, które znajdują się w sytuacji podobnej do Twojej. Będziesz również mogła dzielić się swoimi doświadczeniami, aby pomagać innym.

Przewodniczki i trasa podróży

Program prowadzą dwie trenerki: Adriana Sokołowska-Ostapko, trenerka rozwoju osobistego i terapeutka psychoonkologiczna, oraz Honorata Ruban, psycholog i trenerka uważności (więcej informacji na temat techniki uważności znajdziesz poniżej).

Program składa się z 28 dwugodzinnych spotkań grupowych, które będą się odbywać co tydzień, w godzinach popołudniowych w Centrum Zdrowego Życia, ul. Jedności 19/2, Zielona Góra. Zapisy na bieżąco, tel. 794 400 407 (Honorata).

Jeśli chcesz się przyłączyć do wyprawy na szczyt swoich wewnętrznych Himalajów, zapraszamy do kontaktu 🙂

 

Czym jest trening uważności (ang. mindfulness):

Jeśli zachowujesz się jak większość ludzi, to najprawdopodobniej wiele rzeczy robisz automatycznie, nie zwracając na nie najmniejszej uwagi. Twój umysł cały czas skupia się na wielu rzeczach, głównie myślach i uczuciach dotyczących przeszłości lub przyszłości. Przypominasz sobie więc niesnaski w pracy, zawalone terminy, niedotrzymane obietnice, nieopłacone rachunki, nieporozumienia z bliskimi lub martwisz się o to, co będzie. Często jest to tak męczące, że są momenty, w których nie masz już siły nadążać za tym wszystkim. Na takim podłożu rozwijają się często zaburzenia odżywiania. Możesz przykładowo „zajadać” problemy lub nieprzyjemne emocje.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z takimi trudnościami jest uważność. Jest to po prostu umiejętność bycia tu i teraz, pełna świadomość bieżącej chwili. To również zdawanie sobie sprawy z własnych myśli, emocji, zachowań. Wydawałoby się, że to nic trudnego. Jednak spróbuj nie myśleć i nic nie robić przez chociaż pięć minut… No właśnie. Uważności warto się więc nauczyć. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań klinicznych nad uważnością. Stosuje się ją z powodzeniem w redukcji stresu, bólu czy walce z depresją. Uważność odgrywa dużą rolę we wzmacnianiu dobrego samopoczucia. Pomaga również zapanować nad niekorzystnymi zachowaniami czy nawykami.

Uważności uczysz się w sposób formalny i nieformalny. Ćwiczenia formalne to ćwiczenia oddechowe, uważne rozpoznawanie sygnałów z ciała, uważny ruch czy medytacje siedzące. Praktyka nieformalna polega na uważnym obserwowaniu i wykonywaniu codziennych czynności.  Ucząc się uważności będziesz lepiej sobie radzić ze stresem, trudnymi emocjami i zmienisz nawyki związane z jedzeniem. Tym samym zyskasz dodatkową energię i motywację do zmian.